Achievements / Student Achievements / Sports Achievements

SPORTS ACHIEVEMENTS

Shalom Boys Basketball Team Claims The Runners Up Trophy in the 5th Invitational Inter School Basketball Championship held at Pathways World School, Aravali


Shalom Hills International school boys basketball team have kept the spirits high by winning the Runners Up position in the 5th Invitational Inter School Basketball Championship held at Pathways World School, Aravali from 18/4/17 to 20/4/17.
Matches were played on a league system where Shalom boys displayed their refined skills by winning against the top schools; SHIS won 4 matches to claim the Runners Up trophy. Harsh Dagar of grade X was announced as best player of the tournament award.

Shalom students sweep gold, silver and bronze medals in the 7th DKI Delhi-NCR Inter-School Karate Championship 2017


"Sports breaks the weak & exposes the strong."

These iconic words rang loud, clear and true on 29th January 2017 when the talented juniors of SHIS swept practically most gold, silver and bronze medals in the in the 7th DKI Delhi-NCR Inter-School Karate Championship 2017. The extremely fit, agile and energetic youngsters of SHIS, ably trained by their coach and physical instructor, Mr. Michael won gold(8), silver (3) and bronze (6) medals in the coveted Inter-School Karate Championship 2017.

S.NO  NAME OF STUDENT  CLASS  KATA & KUMITE
1 RYAN SIDDIQUI VI GOLD
2 KUNAL SHARMA II GOLD
3 LOVE KUMAR VI GOLD
4 ADIT MAHESHWARI VII GOLD
5 ASHRAY KAMATH VII GOLD
6 RIDHAAN SINGHAL III GOLD
7 KIRTI KAPOOR VI GOLD
8 CHETAN YADAV IV GOLD & BRONZE
9 SARANSH YADAV III SILVER
10 AVI GARG III SILVER
11 ADITYA KUMAR III SILVER
12 KARAN KAPOOR VI SILVER & BRONZE
13 R. VASANT III BRONZE
14 RIDIT MAHESHWARI II BRONZE

Shalom students win 3rd position in 9--A side National Level Football Competition


Yet another feather has been added in the cap of Shalom achievements and sports accolades. The new year 2017 began on a successful and propitious note as 2 bright Shalom students , Parth Chauhan of IX and Soham Moulree of VIII won laurels by bagging the 3rd position in the 9--A side National Level Football Competition held recently in Raipur.

Annual Sports Day celebrated for Junior Wing on 21st Dec’16


The school playground of SHIS was filled with great zeal, excitement and frolicsome atmosphere on 21st December, 2016 as Grade V celebrated its Annual Sports Day. Sports and athletics have been an integral part of SHIS for years immemorial. Students dressed in their sports uniform stood with flamboyant spirit, eager to participate in the competition.
Once the races began, the air was filled with cheering and tons of encouragement. Students competed in events such as sack races, obstacle races and three legged races. Students put in their whole hearted effort to beat each other in the races; it was a fine display of the most energetic performances.
Students extremely enjoyed the day and celebrated the winners these races. The sports day ended with a tug-of-war which was a cherry on the cake. Sports not only channelize students’ energy in the most productive way, it also builds effective team and boosts friendship.

SHALOM BOYS MAKE THEIR MARK IN FOOTBALL COMPETITION


SHIS Boys U-12, U-14 & U-19 & Girls U-17 football team participated in The Heritage Football Extravaganza organized by The Heritage School, (Gurgaon) from 28/11/16 & 01/12/16 at their school campus. This tournament was special for us as our Girls U-17 team made their debut at their first competition. U-12 boys team was doing better as they were exposed number of competition where they first time tasted the victory in their two games out of five they played. U-14 boys’ team shocked the complete crowd as they came undefeated in the tournament registering their win against Kunskapskolan & G. Goenka Public school. Team displayed wonderful skills as they were able to draw matches against the best teams of Gurgaon region The Heritage school & The Shri Ram Ram school Aravali. Unfortunately Heritage, Shri Ram & Shalom conceived equal points in the league rounds & therefore goal difference method was adopted which stopped us by reaching to the Semi-finals by one point less to Heritage. But I am very sure in the coming competition they will bring the trophy home.
Special Mention- Nikhil Arya
Name of Tournament- The TENVIC – Heritage Basketball Extravaganza
Date of tournament- 28/11/16 & 01/12/16
Number of teams participated- 16 teams
Level of competition- Inter School
Venue- The Heritage School, (Gurgaon)
We Participated in –Boys (U-12,U-14 & U-19) & Girls (U-17) Category

4th Pathways World School, Aravali Invitational Inter-School Football Tournament, 2016-17


Shalom U-10 (boys) football team for the first time participated in 4th Pathways World School, Aravali Invitational Inter-School Football Tournament from 21st to 23rd November, 2016. It was first time when students of grade III-V were exposed to competition. It was a wonderful experience for the students who played two league matches loosing first match & and playing a draw in the second league match against Presidium & G.D Goenka respectively.

Young Yashwardhan of Grade VII of SHIs wins gold medal in boxing in Haryana School State Boxing Championship and will represent Haryana at national level in the forthcoming National Boxing Championship.


Young Yashwardhan of Grade VII of SHIs wins gold medal in boxing in Haryana School State Boxing Championship and will represent Haryana at national level in the forthcoming National Boxing Championship.

National Achievements - 2015-16

S. No.

Date

Event

Topic

School/
Organisation

Conducted By

Attended By

Achievement

1

29/04/15 to 03/05/15

CBSE National Archery Championship, 2015-16

Archery Tournament

Rajendra’s Academy, Moradabad (U.P.)

CBSE

Dhruv Tikku

6th Position

2

01/12/15 to 05/12/15

NATIONAL SCHOOL GAMES CHAMPIONSHIP, 2015

SHIVGANGA ROLLER SKATING CLUB BELGAVI (KARNATAKA)

SHIVGANGA ROLLER SKATING CLUB BELGAVI (KARNATAKA)

CBSE WELFARE ASSOCIATION

Advaith K Menon
Astitva Thukral

4th place Silver
4th Place Participant

3

31-12-2015to 02-01-2016

C.B.S.E. National School Skating Championship, 2015-16

Urmi School, Vadodra (Gujrat)

Urmi School & Vadodra District Roller Skating Association

Urmi School & Vadodra District Roller Skating Association

Advaith K Menon
Astitva Thukral

2ND place
3RD place Participated

4

15-01-2016 to 20-01-2016

53RD NATIONAL ROLLER SPEED SKAKTING CHAMPIONSHIP, 2016

PUNE MAYOR TROPHY

ROLLER SKATING FEDERATION OF INDIA

PUNE MAYOR TROPHY

Advaith K Menon

5th place
4th place

State Level Events - 2015-16

S. No.

Date

Event

Topic

School/
Organisation

Conducted By

Attended By

Achievement

1

22/05/15 to 24/05/15

XX Haryana State Junior Chess Championship -2015

Chess Championship

American Montessori Public School, Gurgaon

Haryana Chess Association

• Mohammed Farhaan

• Soham Kulkarni

• Manvita Rao

• Shweta Nathan

• Sridhar Vasudevan

• Srihari Talapatra

• Kunal Vasudevan

• Ashwin Nair

• Nutika Wadhwa

• Karthik Patyal

• Ajay Krishna

To be received

2

28/10/15

SGFI State Level Skating Championship

State level Skating Competition

School Games Federation of India

Venue: Rajeev Gandhi sports complex Rohtak

School Games Federation of India

Advaith K Menon

Selected for Nationals

Astitva Thukral

Selected for Nationals

500mtr (Silver),

1000mtr (Silver)

2000mtr

300mtr (Bronze)

1000mtr (Bronze)

5000mtr (Gold)

3

04/11/15to 06/11/15

Inter school State Gymnastics Championship

Gymnastics State Championship

Haryana Gymnastic Association

Venue: Rewari (Haryana)

Haryana Gymnastic Association

Ridhan Singhal (Class II)

Ayush Bhatia (Class II)

Gold (Team Event)

Gold (Team Event)

4

07/11/15

8th District Roller Skating Championship

Dsitrict level Skating Competition

District Roller Skating Association

Venue: Gurgaon Skaters Club Baliawas Track, Gurgaon

District Roller Skating Association

Jagvi Dagar

(Selected for State level))

Jagvi Dagar

(Selected for State level))

Advaith K Menon

(Selected for State level))

Astitva Thukral

(Selected for State level))

400mtr (Gold)

300mtr (silver)

500mtr (silver)

1000mtr (silver)

300mtr (Bronze)

500mtr (silver)

1000mtr (Bronze)

5

13/11/15 to 14/11/15

Haryana State Gymnastics Championship

Gymnastics State Championship

Haryana Gymnastic Association

Venue: Ambala (Haryana)

Haryana Gymnastic Association

Ridhan Singhal (Class II)

Ayush Bhatia (Class II)

Silver (Team Event)

Silver (Team Event)

6

20/11/15

50Th Haryana State Boxing Championship

Boxing Championship

50Th Haryana State Boxing Championship

Venue: Tau Devi Lal Stadiium, Kaithal (Haryana

Haryana Gymnastic Association

Yashwardhan Singh (Class VI)

Gold

7

18/12/2015 to 20/12/2015

29thSushil Kumar Memorial State Roller Skating Championship

Roller Skating Championship

29thSushil Kumar Memorial State Roller Skating Championship

Venue: Rajiv Gandhi Sports Complex, Rothak (Haryana)

Roller Skating Championship

Advaith K Menon

IshaanKalra

AstitvaThakurl

Gold , Silver, Bronze

Bronze

Bronze, Silver, Gold

Inter-National Achievements - 2015-16

S. No.

Date

Event

Topic

School/
Organisation

Conducted By

Attended By

Achievement

1

25/04/15 to 02/05/15

Subroto Cup – Delhi - NCR Football Qualifier

Football Qualifier

Heritage Public School

Indian Airforce

• Sarthak Tripathi

• Parth Chauhan

• Hemang Mishra

• Apurv Negi

• Aarav Dyama

• Soaham Moulree

• Harsh Dagar Raghvendra Chauhan

• Jai Kundu

• Chirag Bhatia

• Nikhil Arya

• Aryan Khanna Shaurya Babbar

• Robin Singh

• Khistij Sharma

• Rajas Dhaigude

6th Position

2

06/8/15 to 08/08/15

Haryana District SKATING Competition (GradeV – X)

SKATING Competition

Village Baliyawas, Gurgaon

Village Baliyawas, Gurgaon

Advaith K Menon

Astitva Thukral

Ishaan Kalra

silver medal in1000mtr race

silver medal in 500mtr race

Gold medal in 1000mtr race

Silver medal in 500mtr race

Bronze medal in 500mtr race

3

06/8/15 to 08/08/15

Haryana District ARCHERY Competition (Grade VIII)

ARCHERY Competition

Nehru Stadium, Gurgaon

Nehru Stadium, Gurgaon

Dhruv Tikku

Gold medal

4

06/8/15 to 08/08/15

Haryana District BOXING Competition (Grade VI)

BOXING Competition

Nehru Stadium, Gurgaon

Nehru Stadium, Gurgaon

Yashvardhan

Gold medal

5

06/8/15 to 08/08/15

Haryana District FOOTBALL Competition

FOOTBALL Competition

DAV Public School, Khandsa, Gurgaon

DAV Public School, Khandsa, Gurgaon

28 Teams

SHIS won

6

06/8/15 to 08/08/15

Haryana District BASKETBALL Competition

BASKETBALL Competition

Gov.t Senior Secondary School, Sec-4, Gurgaon

Gov.t Senior Secondary School, Sec-4, Gurgaon

28 Teams

Participation

7

22.08.15

2nd Independence Day Skating Competition, 2015

Skating Competition

Village Baliyawas, Gurgaon

Village Baliyawas, Gurgaon

20 Teams

Jagavi Dagar

Aaria Gouri

Skurit Galati

Krrish Yadav

1st Position

2nd Position

2nd Position

3rd Position

8

30.08.15

Gurgaon District Shooting Championship

Shooting Championship - 10mtr Air Rifle Shooting

IDL Trade Center, Gurgaon

IDL Trade Center, Gurgaon

Akshita Anand

Silver

9

29.09.15 to 30.09.15

Inter-School Center District Gymnastics Championship

Gymnastics Championship

Nehru Stadium, Gurgaon

Nehru Stadium, Gurgaon

Ridhaan Singhal

Ayush Bhatia

1st and 2nd position

3rd position

10

12.10.15 to 13.10.15

11th INTER SCHOOL SKATING CHAMPIONSHIP Class (I – X)

Skating Championship

Amity International School, Sec-43

Amity International School, Sec-43

Jagavi Dagar

Aaria Gouri

Advaith K

Menon

Astitva Thukral

Ishaan Kalra

2 Gold

Silver

Silver

Bronze

Gold, Silver

2 Silver

11

17.10.15

INTER SCHOOLSKATING CHAMPIONSHIP, 2015 Class (I – III)

Skating Championship

Meenakshi world school Sec-10A

Meenakshi world school Sec-10A

Jagavi Dagar

Harshit

Lavanya Wali

Dev

Ridhi

Shivansh Jain

Gold

Silver

Silver

Gold

Silver

Silver

 

Inter-National Achievements - 2014-15

S. No.

Date

Event

Topic

School/
Organisation

Conducted By

Attended By

Achievement

1

20-28.11.14

Japan East Asia Network Exchange in Tokyo

Football skills and techniques

Tokyo

Genesis- Japan Government

Karan Nigam(XI)

Karan Nigam of Grade XI B- one of the two students personally selected and handpicked from Haryana

National Achievements - 2014-15

1

04.05.14

4th National Karate Do Championship-KUMITE 2014

Karate Competition

Indo Japanese Martial Arts Academy

Indo Japanese Martial Arts Academy-DLF-Phase III

8-9Yrs

Ashray.A.Kamath-1st Position

2

14-16.11.14

National Football Championship

Football Championship

Chattisgarh

Chattisgarh

Karan Nigam, Daksh Chaddha, Shubham Vaid

Bronze Medal

3

16-20.11.14

CBSE National Roller Skating Championship

Skating Championship

South Point Public School, Sonepat

South Point Public School, Sonepat

Astitva Thukral(IX)

4th position

4

20.01.15

Shalom Student Wins Laurels In 52nd National Roller Skating Championship, MUMBAI

Skating Championship

Roller Skating Federation of India

International Skating Track, Mumbai

Astitva Thukral(IX)

3rd position in 1500mtr relay race

State Level Events

S. No.

Date

Event

Topic

School/
Organisation

Conducted By

Attended by

Achievement

1

07.10.14-10.10.14

Skating Competition

Skating

Rohtak

CBSE North Zone Rohtak-State Level

Astitva(IX)

2nd Place in Road Race 3000mtr.

2

01-02.11.14

Delhi State Interschool Karate Championship

Karate

Talkatora Indoor Stadium, New Delhi

Delhi Karate Championship

Kirti Kapoor

Kshaunish Mishra

Shaivi Shetty

Shourya Mohanty

Aadarsh Singh

Larissa Lobo

Ashray A. Kamath

Rishideep Singh

Punya Sharma

Arhaan Syed Alvi

Yash Kumar Sharma

R. Vasanth

Rubal Kapahi

Yash Dua

56 Gold Medals, 2 Silver And 5 Bronze

3

02-05.11.14

Skating Tournament

Skating

SGFI-Karnal

SGFI – State level Skating Tournament

Astitva Thukral(IX)

Gold and Bronze medals

4

03.11.14

State level Basketball Tournament

Basketball

Panipat

State level Basketball Tournament

Mahima

Bharti

Made upto Quarter finals

5

Dec’14

28th Sushil Kumar Memorial State Roller Skating Championship 2014

Skating

Rajiv Gandhi Sports Complex, Rohtak

Roller Skating Federation of India

Astitva Thukral

Three gold and one silver medal

6

18.01.15

Shalom Students Lift Gold, Silver And Bronze Medals In 6th Dkai Delhi-NCR Karate Championship

Karate

6th Dkai Delhi

6th Dkai Delhi- Talkatora stadium

12 Students

3 Gold, 4 silver & 8 Bronze medals

District Level Events

1

2.08.14

Boxing Tournament-2014

Boxing Competition

Tau Devi Lal Stadium

District Sports Academy-School Level

Under 19

Yashvardhan Singh-Gold Medal(Youngest Champion)

2

03.08.14

3rd Speedster Skating Championship In Terri, Baliaswas

Skating Competition

District Roller Skating Association

District Roller Skating Association, Gurgaon

Gold-5:

Aryadhi- MIII (Adjustable)

Ekaansh- MIII (Adjustable)

Praharsh- II (Adjustable)

Rudraksh- II (Adjustable)

Sourjayendu-V (Adjustable)

Silver-6:

Jagvi-MIII (Adjustable)

Aditya- I (Quads)

Advith- IV(Quads)

Muskaan-V (Inline)

Vansh- V (Inline)

Saanil- II (Inline)

Bronze-4

Harshit- MIII (Quads)

Ananya- V (Quads)

Arnav- I (Adjustable)

Aniket-V (Quads)

Gold-5

Silver-6

Bronze-4


3

16.08.14

Independence Day Skating

Skating Competition

District Roller Skating Association

District Roller Skating Association, Gurgaon

Gold: Advait Menon(IV)
Bronze: Krish(II)
Radhika(II)
Astitva(IX)

Gold-2
Bronze-3

4

16.10.14

Skating Competition

Skating

Balliawas

SGFI Gurgaon-District Level

Astitva Thukral(IX)

1st 500mtr. & 2nd 1000mtr.

5

22.11.14

7th District Roller Skating Championship

Skating

Baliyawas, Sector 47, Gurgaon

Baliyawas, Sector 47, Gurgaon

Astitva, Advait, Krish

Astitiva – Gold, silver and bronxe

Advait and Krish Yadav – two silver medals

Inter-School Achievements - 2014-15

S. No.

Date

Event

Topic

School/
Organisation

Conducted By

Attended By

Achievement

1

26.04.14

Skating Tournament

Skating Tournament

Gurgaon Valley School

Gurgaon Valley School

18 Students Of SHIS

Bhavi Mehta – Gold Medal

Advik – Gold Medal

Avika – Silver Medal

Shreya Jain – Silver Medal

Radhika – Silver Medal

Anmol – Silver Medal

Sourjundoo – Bronze

Shikhar – Bronze Medal

Ananya – Bronze

2

23.08.14

Inter School Chess Competition

Chess Competition

Pathfinder Global School, Pataudi

Pathfinder Global School,Pataudi

Manvita(V C)

Farhan(V C)

Kunal(VIII C)

Ajay(X B)

Divya(VIII A)

Gold Medal: Manvita(V-C)

3

17.10.14

Skating Competition

Skating

Parthfinder School Pataudi

Parthfinder School Pataudi

Advitya K Menon-IV
Niyati-III
Avika-IV

Ist -300mtr.
IInd -300mtr.
IIIrd -300mtr.

4

17.11.14

3rd Shri Roller Skating Championship

Rink Race( 300 mts Race)
Skating

Shri Ram Police Public School

Shri Ram Police Public School

Krish Yadav(II)

Gold Medal

5

21-22.11.14

Sports Fiesta

Skating

G.D Goenka Public School

G.D Goenka Public School

Muskan Mahajan(V)

Ishan(IV)

Avika(IV)

Silver

Bronze medals

Bronze medals

6

28.01.15

“Frolic – Full of Fun’ Competition

Recreation Activity

K.R Mangalam World School

K.R Mangalam World School

Hiten Manchanda(MIII)

Ekaansh Jain(MIII)

Bhavesh Yadav(MI)

Abhijay Ajay Kumar(MI)

Vedant(MII)

Divya Raghav(MII)

Aditya(I)

Chetan(I)

Hiten Manchanda- Gold & Silver